silniki_BMW

TWOJE BMW - JAKI RODZAJ SILNIKA WYBRAĆ?

Jednym z kluczowych obszarów, w którym wyznacza standardy wśród samochodów segmentu Premium o sportowym zacięciu, są jednostki napędowe. Bez względu na to, czy mówimy o silnikach benzynowych, wysokoprężnych czy elektrycznych, oferta BMW jest w stanie wpasować się w najbardziej wyszukane gusta. Poznaj silniki BMW i dowiedz się jaki silnik wybrać do swojego wymarzonego samochodu

BMW - silniki pełne mocy i emocji

O tym, że BMW słynie na rynku m.in. z produkcji mocnych silników o sportowych aspiracjach, nie trzeba przekonywać żadnego fana motoryzacji. Marka od lat budowała sobie silną pozycję w tym obszarze, a poprzez nieustanny rozwój i doskonalenie oferowanych jednostek napędowych, ma pod tym względem status rynkowego lidera. Jest zresztą jednym z producentów, który może pochwalić się ponad 100-letnią tradycją konstruowania silników. Każda nowa generacja jednostek napędowych BMW wprowadza innowacyjne technologie, sprawiające, że serce auta zapewnia naprawdę wyjątkowe emocje.

Ponieważ samochody BMW wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z niezapomnianymi wrażeniami z jazdy, dla marki jest to zobowiązanie do montowania w swoich samochodach niezwykle wydajnych jednostek napędowych, zapewniających doskonałe osiągi. Cechą charakterystyczną samochodów BMW jest właśnie to, że nawet podstawowe jednostki pozwalają niezwykle sprawnie poruszać się w różnych warunkach i oferują ponadprzeciętną, względem standardów rynkowych moc. A przecież gama silnikowa w każdym modelu oferowanym przez BMW jest niezwykle rozbudowana i w zasadzie każde auto może zostać wyposażone w jednostkę napędową, która pozwoli podczas jazdy poczuć iście sportowe emocje. Dowiedz się więcej o tym, jakie rodzaje silników samochodowych możesz znaleźć w autach BMW.

Rodzaje silników spalinowych

Silniki benzynowe tradycyjnym pasjonatom motoryzacji chyba najmocniej kojarzą się z motosportem. Nie bez przyczyny fanom szybkich samochodów określa się po angielsku mianem petrolhead'ów. W przypadku BMW w ofercie możemy spotkać jednostki zarówno 3-cylindrowe, 4-cylindrowe, jak też rzędowe 6-cylindrowe czy potężne V8. Silniki benzynowe w gamie BMW oferują największą rozpiętość, jeżeli chodzi o dostępne warianty mocy. Silniki Diesla cechują się natomiast doskonałą relacją wydajności, oferowanej mocy i oszczędności paliwa. Nowoczesne jednostki stosowane w nowych samochodach BMW spełniają także rygorystyczne normy emisji spalin. Podobnie, jak w przypadku silników benzynowych, znajdziemy tutaj bardzo zróżnicowane warianty mocy i konstrukcji.

Jednostki 3 i 4-cylindrowe

Gamę silników spalinowych w ofercie BMW otwierają jednostki 3-cylindrowe. Podstawowy 3-cylindrowy silnik benzynowy stosowany w BMW Serii 1 ma pojemność skokową 1499 cm3, generuje maksymalną moc 109 koni mechanicznych i maksymalny moment obrotowy wynoszący 190 Nm. Co ciekawe, motor ten bardzo sprawnie radzi sobie z autem, zapewniając przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 10,6 s. Maksymalna prędkość BMW 116i wynosi natomiast 200 km/h. Liczby te są więcej niż wystarczające do zapewnienia płynnej, bezpiecznej i dynamicznej jazdy w różnych warunkach. W odniesieniu do jednostek 4-cylindrowych, ciekawy przykład stanowi silnik dostępny np. w modelu 223d xDrive Active Tourer. Jego pojemność skokowa wynosi 1995 cm3, moc silnika to 197 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy wynosi 400 Nm. Auto napędzane taką jednostką potrafi rozpędzić się do 233 km/h, a sprint od 0 do 100 km/h zajmuje mu jedyne 7,3 s. Przy takiej dynamice naprawdę można poczuć sportowe emocje. A przy tym wszysktim jest to niezwykle oszczędna jednostka - średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi 4,6-5 l/100 km.

Jednostki 6-cylindrowe

Analizując stosowane w BMW rodzaje silników spalinowych, nie sposób nie wspomnieć o wizytówce marki, jaką stanowią rzędowe 6-cylindrowe jednostki. Silniki te zachwycają osiągami, a jednocześnie cechują się charakterystycznym, rasowym brzmieniem. W zależności od modelu i konfiguracji, występują w różnych wariantach mocy

Dla przykładu, w niezwykle popularnym BMW serii 3 znajdziemy 6-cylindrowe jednostki benzynowe o pojemności 2993 cm3 w następujących wariantach mocy i maksymalnego momentu obrotowego:

  • 374 KM, 500 Nm - BMW M340i xDrive;
  • 480 KM, 550 Nm - BMW M3
  • 510 KM, 650 Nm - BMW M3 Competition.

W wersji rzędowej, 6-cylindrowej o tej samej pojemności, znajdziemy również silniki wysokoprężne. Pozostając przy modelu serii 3, możemy wyróżnić 2 warianty mocy:

  • 286 KM, 650 Nm - BMW 330d;
  • 340 KM, 700 Nm - BMW M340d xDrive.

Silniki 8-cylindrowe

Na samym szczycie gamy silników benzynowych znajdują się najpotężniejsze jednostki V8. Występują one tylko w najmocniejszych, najbardziej luksusowych, ale też najbardziej sportowo zestrojonych autach. Przykład auta z silnikiem V8 o pojemności skokowej 4395 cm3 jest np. BMW X6. W wersjach oznaczonych charakterystyczną dla sportowych modeli marki literą M można znaleźć go np. w konfiguracji oferującej 530 KM i 750 Nm maksymalnego momentu obrotowego czy jeszcze mocniejszy 600-konny wariant. Ze względu na potężną moc, fantastyczne brzmienie i kunszt technologiczny, stanowi on obiekt pożądania każdego fana motoryzacji

Rodzaje silników elektrycznych

Wraz z postępem motoryzacji i rozwojem gamy samochodów z napędem hybrydowym oraz wyłącznie elektrycznym, BMW wprowadziło również serię silników elektrycznych eDrive. Tym, co wyróżnia ten rodzaj jednostek napędowych oferowanych przez BMW, jest niezwykła sprawność. Z jednej strony cechują się doskonałymi osiągami, które sprawiają, że za kierownicą auta elektrycznego marki BMW nawet najbardziej tradycyjni fani motoryzacji mogą czerpać niesamowitą radość z jazdy i odczuwać iście sportowe emocje. Z drugiej strony, co istotne w przypadku tego rodzaju napędu, są w stanie zaoferować naprawdę imponujące wartości zasięgu. W ofercie BMW znajdziemy już różnorodne modele napędzane wyłącznie elektrycznymi silnikami. Są tam zarówno małe, miejskie BMW i3, funkcjonalny i futurystyczny SUV BMW iX, niezwykle luksusowa i przestronna limuzyna BMW i7 czy rasowe, godne litery M, sportowe BMW i4 M50. Jak prezentują się możliwości wybranych silników elektrycznych stosowanych w tych modelach? Np. BMW iX xDrive40 oferuje moc 326 koni mechanicznych i maksymalny moment obrotowy 630 Nm, dostępny w każdej chwili. W tej konfiguracji możemy pokonać ok. 398-422 km bez konieczności ładowania. Wspomniane sportowe BMW i4 M50 z silnikiem elektrycznym o mocy 544 KM i momencie obrotowym 795 Nm rozpędza samochód od 0 do 100 km/h w jedyne 3,9 s. Jednocześnie oferuje zasięg nawet do 520 km na jednym ładowaniu.

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa

Bez względu na to, czy oczekujesz od samochodu sportowych emocji, wyjątkowego luksusu i kultury pracy, maksymalnej wydajności czy ultranowoczesnych rozwiązań, w ofercie BMW znajdziesz jednostki napędowe, które będą odpowiadały na Twoje potrzeby. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj silnika będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa. Nasz Dealer BMW będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości związane z wyborem odpowiedniej jednostki napędowej. Odwiedź autoryzowanego Dealera BMW M-Cars, wybierz BMW z silnikiem idealnie dopasowanym do Twoich oczekiwań i ciesz się autentyczną radością z jazdy!

Aktualności.